۲۹ دی ۱۳۹۵ سعید نوری بدون دیدگاه بازاریابی و مارکتینگ
تجارت در دنیای مجازی
امتیاز ۵ براساس ۱ رای

امروزه اینترنت، وب سايت هاي اينترنتي و فضاي مجازي به همه ما اثبات کرده اند که قادرند در صرفه جویی در زمان و آسان سازي دسترسی به خدمات و سرويس هاي متنوع و مختلف نقش تاثير گذار و به سزايي ايفا کنند.

 

مهم ترین و مفيدترين سرويسي که در وب سايت هاي اينترنتي عرضه می شود، کسب و کار الکترونیکی یا به عبارت ديگر تجارت الکترونيکي است که با سرعت زيادي در ايران در حال رشد است گرچه هنوز به جايگاه واقعي خود نرسيده است. خيلي از مردم به دليل عدم اطلاع از قوانین و ضوابط مصوب در این حوزه، همچنان روش خریدهاي سنتی را بر روش هاي جديد خرید اینترنتی ارجح ميدانند. از دیگر مسایل موجود در این حوزه مباحث مرتبط با گارانتی و سرويس ها و خدمات پس از فروش است. صدالبته و به احتمال فراوان استفاده نامناسب و تخلف آميز از داده هاي شخصی کاربران خريدار و عدم اعتماد ايشان به تامين امنیت فروشگاه هاي اينترنتي از ساير مسايلي است که در وضعيت عدم رونق فروشگاه هاي اينترنتي تاثيرگذار بوده است. چنانچه همین الان بخواهيد جنسي را از یک فروشگاه آنلاين بخريد، فقط کافی است اسم کالاي مدنطر خود را در گوگل جستجو کنيد تا نام صدها فروشگاه اينترنتي را برايتان فهرست کند. ولي ديدن اين همه فروشگاه اينترنتي و وب سايت خريد و فروش آنلاين نه تنها شما را آسوده خيال نميکند بلکه ممکن شما را کمي به ترس و هراس بيندارد.
خريد اينترنتي يک تجربه خوب يا بد؟
شرکت پست به تازگي آماري منتشر کرده که بر اساس آن و در زمان نگارش اين مقاله بيش از هشت هزار وب سايت خريد و فروش آنلاين و فروشگاه اينترنتي در سطح اينترنت فعال هستند. بعضي مواقع پيش آمده است که فرد بر اساس خاطره خوشايندي که از خريد اينترنتي داشته است ساير افزار خانواده و دوستان را نيز به خريد از فروشگاه هاي اينترنتي تشويق کرده است. اما اگر فرد تجربه نامناسبي از خريد آنلاين داشته باشد ترجيح ميدهد ديگر اين تجربه را تکرار نکند وبه ديگران نيز در اين مورد هشدار دهد. امروز در ميان وب سايت ها و فروشگاه هاي اينترنتي ايراني معدودي فروشگاه موفق مانند ديجي کالا وجود دارند. به غير از اين موارد معدود، نمونه هاي ناموفق زيادي نيز وجود دارند که با صرف هزينه هاي هنگفت شکست خورده اند مانند فروشگاه اينترنتي شهروند، فروشگاه اينترنتي رفاه و …  و با وجود اين نمونه هاي ناموفق، عليرغم رشد پشمگير خريدهاي اينترنتي در ايران، بخشي از مردم همچنان ترجيح ميدهند به صورت سنتي خريد کنند.
تاريخچه خريد اينترنتي و فروشگاه هاي اينترنتي
خرید اینترنتی، فرآيند معامله آنلاين از طريق اينترنت است و ابزار اجراي آن عمدتا وب سايت هاي اينترنتي هستند. براي اولين بار در سال ۱۹۹۱ Tim Berners-Lee که بسياري اورا مخترع اينترنت ميدانند ايده تجارت الکترونيکي را مطرح کرد.سه سال پس از طرح این ايده اولين جرقه هاي بانکداري اينترنتي زده شد و بسترها براي تجارت الکترونيکي مهيا گشت. پيتزاهات اولين شرکت استفاده کننده از مفهوم تجارت الکترونيکي بود. امروز و پس از گذشت ۲۳ سال از زرح اين ايده فروشگاه هاط اينترنتي زيادي مانند e Bay در سراسر جهان مشغول ارائه سرویس هستند. امروز حداقل ۷۰ درصد کاربران اينترنت حداقل تجربه يکبار خريد اينترنتي را داشته اند.
امنیت در فروشگاه های اینترنتی چگونه تضمين ميشود؟
در ايران نماد اعتماد الکترونیکی که از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعطا می شود نشانگر تاييد فروشگاه و يا وب سايت اينترنتي خريد و فروش آنلاين از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت است. فروشگاه هاي اينترنتي کشور بر اساس مصوبه شوراي امنيت کشور ملزم به اخد اين نشان هستند.

برخی از نمونه کارهای طراحی سایت ما

نظر شما برای “تجارت در دنیای مجازی”