طراحی سایت و نقش آن در سئو
امتیاز ۳٫۳ براساس ۳ رای

اکثر قریب به اتفاق افراد، شرکت ها و کسب و کارهایی که سراغ طراحی سایت می روند، دلیل روشنی دارند. آن ها سفارش طراحی سایت را به این دلیل به یک طراح میدهند که میخواهند با استفاده از سایت طراحی شده در رتبه های برتر گوگل جای گرفته و کسب و کارشان را متحول کنند. اما آیا همه پروژه های طراحی سایت به این هدف مهم نایل میشوند؟

صفحه اول گوگل برای هر کلمه کلیدی ۱۰ جایگاه بیشتر ندارد، بنا بر این پاسخ سوال بالا مشخص است. تعداد زیادی از افرادی که به این دلیل سراغ طراحی سایت می روند هیچ وقت به هدف خود نمی رسند. اما آیا به این دلیل نباید به قرار گرفتن در جایگاه های برتر گوگل امیدوارد بود؟ برعکس! درست است که صفحه اول گوگل فقط برای ده وب سایت جا دارد اما باید به نکته های زیادی توجه کرد:
۱-    رقابت شدید، تغییرات سریع رتبه بندی
هیچ کس تضمین نکرده است که وب سایت هایی که امروز در صفحه اول گوگل هستند فردا یا هفته بعد هم همان جا خواهند بود. نتایج جستجوهای گوگل به شدت پویا هستند؛ بنا بر این وب سایتی که همین امروز طراحی شده باشد هم میتواند امیدوار باشد که در آینده ای نزدیک به جایگاه های خوبی دست پیدا کند.
۲-    تغییرات الگوریتم های گوگل
الگوریتم های موتورهای جستجو به دلیل دانش بنیان بودن و پیشرفت هر روزه دانش در این حوزه، اگر نگوییم هر روز و هر هفته، اما به شدت متغیر و رو به پیشرفت است. ممکن است مواردی که امروز گوگل بر اساس آن ها وب سایت را در رتبه های بالایی نمایش میدهد فردا به ضد خود تبدیل شده و وب سایت مذکور را تنزل رتبه دهد. وب سایت های تازه طراحی شده با مطالعه تغییرات الگوریتم های گوگل میتوانند از این فرصت ها حداکثر بهره برداری را داشته باشند.
۳-    دست بالای دست بسیار است
اگر در حوزه یک کلمه کلیدی پر کاربرد و پر رقابت، به نظر میرسد رقیب شما رتبه یک گوگل را قبضه کرده است، شاید به این دلیل باشد که یک سئو کار با تجربه در حال راهبری پروژه سئو این وب سایت است. اما این دلیل نمیشود که شما یک سئو کار با تجربه تر پیدا نکنید! کسی در این رقابت برنده است که علمی تر کارکرده و به روز تر باشد. در زمینه سئو دست بالای دست بسیار است. شما هم پروژه خود را به یک سئو کار با تجربه که نمونه کارهای مشخص و معلومی دارد بسپارید.
۴-    شاید سایت شما ایراد دارد!
اگر هیچکدام از کارهایی که انجام میدهید جواب نمیدهد شایت سایت شما ایراد دارد! بخش اعظم سئو تحت عنوان on page SEO به نوع پیاده سازی و طراحی وب سایت شما ارتباط دارد. گاهی اوقات طراحی سایت به شکل غیر استاندارد نه تنها اثری بر بهبود رتبه شما ندارد بلکه بلعکس میتواند باعث سقوط شدید رتبه سایت شما و بی اثر کردن تلاش هایتان شود. البته تشخیص این موضوع شاید کار سختی باشد و شما نتوانید آن را تشخیص دهید، اما استفاده از مشاوره یک متخصص سئو با تجربه میتواند در این زمینه راهگشا باشد.
۵-    زمین بازی را عوض کنید!
در مباحث مرتبط با فروش، اصلی وجود دارد به نام اصل اقیانوس آبی. این اصل عنوان میکند که یک اقیانوس تا زمانی برای ماهیان آن اقیانوس جای مناسبی است که تعداد ماهیان رقیب برای شکار طعمه کم باشد. همین که تعداد ماهیان شکارچی افزایش پیدا کرد جنگ بین ماهی ها صورت گرفته و اقیانوس به دلیل نزاع ماهی ها از رنگ آبی به قرمز تغییر رنگ میدهد. بنا بر این اگر در اقیانوس کلمه کلیدی مد نظر شما به دلیل شدت رقابت خون و خونریزی شده است سعی کنید یک اقیانوس آبی پیدا کنید. کلمات کلیدی کم رقیب تر را جایگزین کنید. به عنوان مثال اگر کلمه کلیدی مبلمان کلمه پر رقابتی است روی دو کلمه کلیدی مبلمان راحتی یا مبلمان استیل تمرکز کنید.

برخی از نمونه کارهای طراحی سایت ما

نظر شما برای “طراحی سایت و نقش آن در سئو”