۲۹ دی ۱۳۹۵ سعید نوری بدون دیدگاه پورتال سازمانی
طراحی پورتال سازمانی، اهداف، الزامات و ضرورت ها

پورتال سازمانی یا آنچه که برخی پورتال اطلاعات سازمانی (EIP) میخوانند، چارچوبی برای یکپارچه کردن اطلاعات و فرآیندها در سرتاسر قلمرو یک سازمان است. پورتال های سازمانی در قالب رابط های کاربری مبتنی بر وب، یک نقطه دسترسی یکتا، برای تجمیع و شخصی سازی اطلاعات از طریق پورتلت ها ارائه میدهند.

 

يکي از ويژگي هاي پورتال سازماني تمرکز زدايي از مديريت و انتشار محتواست، ويژگي اي که پورتال هاي سازماني را هميشه بروز نگاه ميدارد. ويژگي ديگر يک پورتال سازماني اين است که آن ها ميتوانند براي مشتريان، مخاطبان و ارباب رجوع بيرون از سازمان سفارشي شوند. اين ويژگي نقطه تفاوت پورتال سازماني با پورتال هاي درون سازماني است که عمدتا براي فرآيندهاي درون سازماني طراحي ميشوند.
تاريخچه پورتال سازماني
اواسط دهه ۱۹۹۰ ميلادياولين وب پورتال هاي عمومي مانند آلتاويستا، یاهو، اکسايت و اي او ال ظهور کردند. اين وب سايت ها در آن زمان مجموعه اي از ويژگي هاي کليدي را ارائه ميکردند (به عنوان مثال: اخبار، ايميل، قيمت سهام و جستجو) اين خدمات در اين وب سايت ها در بخش هايي به نام پورتلت ها ارائه ميشد. پس از آن بود که شرکت ها به دليل اينکه بسياري از برنامه هاي کاربردي داخليشان به سمت تکنولوژي وب مهاجرت کرده بودند به اين شيوه ارائه اطلاعات در خصو منابع داخلي اطلاعاتي خود احساس نياز کردند.
در اواخر دهه ۱۹۹۰ در آمريکا، شرکت هاي توليد کننده نرم افزار شروع به توليد و طراحی پورتال هاي سازماني آماده کردند. بسته هاي نرم افزاري پورتال هاي سازماني به شرکت هاي متقاضي اين امکان را ميداد که به سرعت نرم افزار پورتال را در سازمان خود نصب کرده و پس از آن به سفارشي سازي آن بپردازند. اولين شرکت ارائه دهنده نرم افزارهاي تجاري پورتال محصول خود را در سال ۱۹۹۸ معرفي کرد. پيشگامان اين بازار در آن سالها شرکتهايي مانند plumtree، Epicentric و Viadorبودند. اما فضا در اين بازار تا سال ۲۰۰۲ با ورود شرکت هايي مانند اوراکل، سان مايکرو سيستمز و … و نرم افزارهاي متن باز مانند لايفری (Lifray) بسيار شلوغ شد. در سال ۲۰۰۳ شرکت هاي ارائه دهنده پورتال که مبتني بر جاوا محصولات خود را توليد کرده بودند شروع به توليد استاندارد JSR-168 کردند. اين استاندارد يک API براي ايجاد امکان يکپارچه سازي بين پورتال ها و ساير پورتلت ها بود. نسخه دوم اين استاندارد به نام JSR-268در سال ۲۰۰۸ منتشر شد.
پورتال کارکنان يا پورتال درون سازماني
يک مطالعه در سال ۲۰۰۶ توسط موسسعه تحقيقاتي فورستر، نشان داد که ۴۶ درصد سازمان هاي بزرگ از پورتال به عنوان پورتال کارکنان يا پورتال درون سازماني استفاده ميکنند. پورتال درون سازماني ميتواند به عنوان يک رابط کاربري براي کارمندان جهت استفاده از منابع اطلاعاتي سازمان، برنامه هاي کاربردي، اطلاعات شخصي و گردش هاي کاري درون سازماني مورد استفاده قرار گيرد.
ويژگي هاي اساسي پورتال سازماني
پورتل سازماني داراي دو ويژگي بنيادي است. يکپارچه سازي و ارائه (Presentation). يک پورتال سازماني بايد قادر به دسترسي به اطلاعات منابع متعدد و ارائه اين اطلاعات به کاربر باشد. ديگر ويژگي هاي يک پورتال سازماني عبارتند از:
Single Sign on: پورتال سازماني ايد بتواند امکان ورود يکتا يا Single Sign on را براي کاربر فراهم کند. اين ويژگي بدان معناست که کاربر پس از لاگين در پورتال به صورت خودکار در ساير سيستم هايي که به آن ها دسترسي دارد لاگين شود.
تجميع: يک پورتال سازماني بايد بتواند محتوا هاي توليد شده در سايذ نرم افزارها و سيستم هاي کاربردي را با استفاده از پروتکل هايي مانند WSRP نمایش دهد.
سفارشي سازي: در يک پورتال سازماني، کاربران بايد بتوانند محیط کاري خود را به شکل دلخواه سفارشي سازي کنند.
کنترل دسترسي و حقوق دسترسي: پورتال سازماني بايد بتواند دسترسي به محتوا و يا خدمات را بر اساس نقش کاربر در پورتال مديريت و محدود کند. به عنوان مثال يک نوع خاص از محتوا ممکن است براي مديران شرکت قابل مشهده و براي کارمندان قابل مشاهده و يا ويرايش نباشد.

برخی از نمونه کارهای طراحی سایت ما

نظر شما برای “طراحی پورتال سازمانی، اهداف، الزامات و ضرورت ها”