۲۹ دی ۱۳۹۵ سعید نوری بدون دیدگاه پورتال سازمانی
پورتال چيست و تعريف پورتال

پورتال چيست و طراحي سايت با طراحي پورتال چه فرقي دارد سوالاتی است که شرکت هاي ارائه دهنده پورتال مکررا ميشنوند و هر يک براي آن تعريفي دارند. جالب اينجاست که تقريبا اين تعاريف در اکثر موارد با هم متفاوت است.

 

براي مشتريان واقعا اين سوال پيش مي آيد که ميپرسند چرا قيمت هايي که براي طراحی وب سایت ارائه ميشود با قيمت هاي طراحي پورتال متفاوت است؟ مگر اين دو با هم چه تفاوتي دارند. اگر همين الان با دو شرکت ارائه دهنده نرم افزار پورتال تماس بگيريد و از آن ها در اين مورد بپرسيد احتمال اينکه جواب يکساني دريافت کنيد بسيار کم است. به همين دليل ما هم يک تعريف ديگر به تعاريف همکارانمان اضافه نميکنيم. براي تعريف دقيق اين عبارت به سراغ وب سايت هاي مرجع رفتيم. وب سايت ويکي پديا به نقل از بيزينس ديکشنري در تعريف پورتال آورده است:

 “What is portal? A web portal is most often one specially-designed Web page at a website which brings information together from diverse sources in a uniform way.”

اين تعريف در وهله اول پوتال را هم يک وب سايت ميداند. پس قبلا از اينکه به ادامه تعريف بپردازيم به اين نتيجه ميرسيم که در ابتداي تعريفمان از پورتال بايد بگوييم : “پورتال وب سايتي است که …”.
اين تعريف يک مفهوم کليدي دارد: يکپارچه سازي؛ اين تعريف بيان ميکند پورتال اطلاعات و محتواهاي گوناگون را از منابع مختلف گرد آوري کرده و يکجا ارائه ميدهد. اين اطلاعات و محتواها ممکن است محتواهاي متني، عکس تصوير و يا حتي سرويس ها الکترونيکي باشد. به عنوان مثال يک پورتال ميتواند صرفا کارگزار فروش اينترنتي بليت هواپيما باشد. کل فرآيند صدور و رزرواسيون بليت هواپيما در سيستم ديگري صورت ميگيرد  اما پورتال ميتواند تحت شرايط خاصي به آن سيستم متصل شده و سرويس الکترونيکي فروش بليت را براي شما نمايش دهد. واضح است که در اين مثال اين پورتال نيست که کار صدور و رزرو را انجام ميدهد. همانطور که گفتيم پورتال در اينجا صرفا يک کارگزار است.
گمان ميکنم با اين مثال به تعريف نهايي نزديک شديم. و ميتوانيم تفاوت طراحی وب سایت و پورتال را اعلام کنيم!  مطلب را با تعريف نهايي به پايان ميبريم: “پورتال، وب سايتي است که به صورت اختصاصي براي جمع آوري محتوا از منابع مختلف طراحي شده و قادر است تحت شرايط و پروتکل هاي خاص با ديگر سيستم ها و نرم افزار خا به صورت يکپارچه عمل کند. “

برخی از نمونه کارهای طراحی سایت ما

نظر شما برای “پورتال چيست و تعريف پورتال”