18 ژانویه 2017 سعید نوری بدون دیدگاه سئو و موتورهای جستجو
الکسا چطور کار میکند؟

چنانچه یک وب سایت خبری داشته باشید، احتمالا صبح هر روز قبل از شروع کارتان، و هر شب قبل از خواب وب سایت الکسا  و رتبه وب سايتتان را کنترل مي کنيد یا اگر هم اهل اينترنت گردي و وب گردي باشيد باز هم احتمالا هر چند وقت سری به الکسا می زنید تا از رتبه ديگر وب سايت هاي خبری در الکسا اطلاع پيدا کنيد و ببينيد کداميک در رتبه هاي بالاتري هستند.

 

البته بعضي کارآشنايان اينترنت از سیستم رتبه بندي الکسا انتقاد ميکنند و ميگويند که افزايش رتبه در اين وب سايت (الکسا) حتما به معنی بازديد بالاي  یک وب سایت نیست، چون اگر شما همین الان ليست بالاترين هاي الکسا را مرور کنید، شايد از حضور بعضي از وب سایت های غير مشهور کاملا متعجب شويد. اما به علت فقدان سامانه های قابل اعتنا تر در حوزه رتبه بندي رتبه بندی در وب، اين وب سايت (الکسا) به هر حال به یک مرجع مهم و قابل اعتنا در خصوص تعداد بازدید کنندگان وب سایت ها بدل شده است، به هر حال ما در ادامه نگاهي انداخته ايم به سیستم رتبه بندي وب سايت الکسا.

الکسا چیست و چکار ميکند؟
الکسا يک وب سایت اينترنتي است که وظيفه آن گردآوري اطلاعات ترافیک داده در سطح شبکه جهاني اینترنت است. قسمتي از این داده ها به صورت کاملا مجاني روی وب سایت الکسا برای استفاده مخاطبين عام انتشار يافته است. به همين دليل شما می توانید از اينکه در کل دنيا و در کشورهای ديگر و در هفده طبقه بندی متنوع، کدام وب سایت ها بیشترین بازدید را دارند سر در بياوريد. وب سايت الکسا ضمنا آمار بازدیدها از وب سایت ها را در دوره های هفتگی تا شش ماهه ارائه میکند. روش ورود به وب سایت، عباراتي که  بیشتر جستجو ميشوند و همينطور جمعيت شناسي رده هاي سني و جنسيت کاربران  از ساير مواردی است که وب سايت الکسا به کليه مخاطبين به صورت کاملا مجاني و رايگان ارائه میدهد. اما در کنار اين فعاليت ها و خدمات رايگان و مجاني، وب سايت الکسا فعالیت تجاری و در آمد زايي خود را هم دارد و داده هايي علاوه بر اطلاعات رایگان و مجاني را در جهت افزايش رتبه وب سايت شما ارائه می کند. از اين خدمت دقيقا به عنوان سئو و يا بهينه سازي براي موتورهاي جستجو ياد ميشود.
از یک شرکت مستقل تا عضوی از آمازون
الکسا در سال ۱۹۹۶ ميلادي تحت عنوان یک شرکت جديد شروع به کار کرد، ولي درست ۳ سال بعد يک غول اينترنتي به نام آمازون که يک فروشگاه اینترنتی مخصوص کتاب است، شرکت الکسا را خرید. امروز ۳۰میلیون وب سایت در الکسا رتبه بندي شده است الکسا ماهيانه قریب به ۹ میلیون بازدید دارد. الکسا نام خود را با الهام از کتابخانه اسکندريه مصر انتخاب کرد. معروف است که در کتابخانه اسکندريه مصر کل دانش بشري جمع شده بود. الکسا نير همين ادعا را در اينترنت دارد.

الکسا چطور کار می کند؟
طرز کار وب سايت الکسا استفاده از نوار ابزاری است که روی مرورگر نصب می شود. هر زمان کاربران به وب سايت هاي مختلف سر ميزنند، نوار ابزار وب سايت الکسا داده هاي اين بازدیدها را به سرور الکسا ارسال ميکند و عاقبت رتبه يک وب سایت مشخص می شود. ضمنا، برخی صاحبان وب سایت ها می توانند با ثبت وب سایت خود در وبسايت الکسا به این وب سايت اجازه دهند که از داده هاي ترافيک وب سایت استفاده کند. در زمان نگارش اين مقاله در رتبه بندي الکسا در ایران گوگل، بلاگفا، یاهو، ورزش سه و موتور جستجوی اسک در رده هاي يک تا پنج قرار دارند.

نظر شما برای “الکسا چطور کار میکند؟”